Zaznacz stronę
Jaki jest minimalny nakład?
Minimalny nakład jaki można zamówić w naszej drukarni to 1 sztuka gotowego produktu (przy wizytówkach 40 sztuk lub 20 sztuk przy wizytówkach wielowarstwowych)…
Co oznacza nadruk 1+0, 1+1, 4+0, 4+1, 4+4?
Oznaczenie to określa jaki będzie nadruk na gotowym produkcie, np.
1+0 – określa nadruk jednostronny kolorem czarnym;
1+1 – określa nadruk dwustronny kolorem czarnym;
4+0 – określa nadruk jednostronny w pełnym kolorze;
4+1 – określa nadruk dwustronny, jedna strona zadrukowana w pełnym kolorze, druga zaś strona zadrukowana jest w kolorze czarnym
4+4 – określa zadruk dwustronny w pełnym kolorze.
W przypadku naszych maszyn cyfrowych (Canon, Xerox i Roland) – 1 oznacza druk czarnym kolorem, zaś 4 oznacza druk CMYK…
Co to jest gramatura papieru?
Gramatura papieru określa masę 1 m2 papieru w gramach – np. wyrażenie – papier 300 g m2 – oznacza że 1 m2 tego papieru waży 300 g…
Co to oznacza, że drukujemy z CMYKa?
Oznacza to, że do uzyskania całego zakresu barw (tzw. druk pełnokolorowy) używamy tonerów i tuszy w podstawowych kolorach drukarskich CMYK. Barwy które widzimy na wydruku, powstają poprzez odpowiednie nakładanie kolorów CMYK zrastrowanego obrazu (raster – jednokolorowy obraz składający się z różnej wielkości kropek).
Co to są spady, pasery, linie cięcia i czy zawsze trzeba je dodawać?
Spady – obszar pracy który ze względów technologicznych zostanie obcięty.
Paser – znak graficzny służący do pasowania kolorów druku czy też pasowania stron przy druku dwustronnym.
Linia cięcia – cienka linia pokazująca miejsce w którym praca ma być przycięta.
Czy cena zależy od ilości kolorów?
Cena nie zależy od ilości zadanych w pracy kolorów, oprócz prac przygotowanych i drukowanych (np. książki, instrukcje) tylko w kolorze czarnym…
Czy drukujemy na papierze fakturowanym (ze strukturą)?
Przy druku wielkoformatowym jedynymi rodzajami podłoża fakturowanego (ze strukturą) na którym drukujemy to papier do fototapet oraz canvas. Przy druku arkuszowym ze względów technologicznych nie ma takiej możliwości.
Czy można drukować na własnym papierze?
Niestety nie ma takiej możliwości. Posiadamy dużą ilość różnego rodzaju mediów do druku arkuszowego (także ozdobnych) jak i mediów do druku wielkoformatowego przeznaczonych do naszych maszyn.
Dlaczego kolory na wydruku różnią się od tych na monitorze?
Kolory te różnią się z kilku powodów:
1. monitor wyświetla kolory w przestrzeni barwnej RGB (red, green, blue, wartości kolorystyczne R=0, G=0, B=0 dają kolor czarny, zaś R=255, G=255, B=255 dają kolor biały, mieszanie kolorów addytywne), zaś każdy wydruk powstaje z mieszania kolorów w przestrzeni barwnej CMYK (cyan, magenta, yellow, key (czarny), wartości kolorystyczne C=0, M=0, Y=0, K=0 dają kolor biały, a C=100, M=100, Y=100, K=100 dają kolor czarny, mieszanie kolorów subtraktywne). Przestrzenie barwne RGB i CMYK nie pokrywają się w 100%.
2. Każdy monitor inaczej wyświetla barwy (wystarczy zobaczyć w sklepie kilka działających obok siebie monitorów), tylko wysokiej klasy monitory do prac DTP mogą w miarę wiernie symulować kolory CMYK (jeżeli są systematycznie kalibrowane) oczywiście jeżeli świadomie stosujemy na nich profile ICC.
3. Różną się też farby drukarskie (np. nasyceniem) pochodzące od różnych producentów – tak samo tusze i tonery.
4. Na wydrukowany kolor duże znaczenie ma podłoże – np. papier niepowlekany, powlekany, nie mówiąc już o oświetleniu (światło sztuczne czy dzienne, dzień pochmurny czy słoneczny) w którym oglądamy wydrukowaną publikację porównując ją z wyświetlaną na monitorze tą samą pracą.
Jak poprawnie wyeksportować wielostronicowego PDFa
Najważniejsze zasady przy eksportowaniu PDFów wielostronicowych:
1. nie przyjmujemy PDFów wyeksportowanych jako PDFy rozkładówkowe. Każda strona publikacji musi być na osobnej stronie w pdfie. W przypadku dostarczenia takiego PDFa zostanie doliczony dodatkowy koszt przystosowania publikacji do druku.
2. cała publikacja w jednym pliku, wakaty (puste strony) również muszą się znaleźć w tej publikacji, strony okładki mogą być w innym pliku.
3. eksportujemy pdf
– jeżeli pracujemy w przestrzeni CMYK – stosujemy PDF/X-1a
– jeżeli pracujemy w przestrzeni CMYK i stosujemy profile ICC – stosujemy Druk o wysokiej jakości
– jeżeli pracujemy w przestrzeni CMYK + RGB – wtedy stosujemy PDF/X-3 4. publikacja musi mieć zadane spady po 3 mm ze wszystkich stron (nawet spad wewnętrzny).
Jaki jest standardowy czas realizacji?

Standardowy czas realizacji dla większości produktów w naszej drukarni to 2-3 dni od chwili dostarczenia prawidłowych plików lub od zatwierdzenia projektu do druku. Jednakże właściwy czas jest dokładnie określony w chwili składania zamówienia, może on być różny w zależności od nakładu czy też kolejki zleceń na daną maszynę drukarską.

Jaki papier jest najlepszy do ulotek, plakatów?
Ulotki najczęściej drukujemy na papierze o gramaturze od 130 g/m2 do 200 g/m2, plakaty na papierach prezentacyjnych 130 g/m2 lub 200 g/m2. Oczywiście wszystko to zależy od potrzeb klienta. Zawsze też istnieje możliwość wykonania wydruku próbnego.